До прокуратури надійшло депутатське звернення від члена «Слуги народу» Аліни Мустафаєвої щодо законності оголошення міським головою Геннадія Кернеса. Чи може це розслідування привести до скасування виборів і оголошення перевиборів? Чи є на це політична воля? Наскільки ймовірні позачергові вибори міського голови в цьому році? Які політсили в цьому зацікавлені? | Аналітичний центр «Обсерваторія демократії»

До прокуратури надійшло депутатське звернення від члена «Слуги народу» Аліни Мустафаєвої щодо законності оголошення міським головою Геннадія Кернеса. Чи може це розслідування привести до скасування виборів і оголошення перевиборів? Чи є на це політична воля? Наскільки ймовірні позачергові вибори міського голови в цьому році? Які політсили в цьому зацікавлені?

19 січня було опубліковано інтерв’ю голови партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка, в якому він заявив, що «вибори відбудуться в березні або жовтні», але при цьому висловив сумніви, що парламент вже наступного тижня призначить дату голосування (якщо йти за сценарієм «позачергових» виборів, то Верховна Рада повинна розглянути це питання саме  наступного тижня).

Вибір дати в даному випадку обумовлюється Виборчим кодексом, згідно з яким дострокові вибори можуть призначатися на останню неділю березня або жовтня. Стаття 5 Кодексу дійсно передбачає тільки дві дати для «дострокових, проміжних, перших, додаткових виборів», але в цьому переліку немає слова «повторних». Якщо в судовому порядку буде доведено, що Геннадія Кернеса незаконно оголосили мером, то згідно із законом (частина 2 статті 195 Виборчого кодексу), територіальна комісія повинна буде в 10-денний термін призначити саме «повторні» вибори, які відбудуться «в останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення». Відповідно, в теорії, варіантів дати нового голосування не два, і вибори можуть відбутися в будь-яку неділю (зрозуміло, за реалізації малоймовірного сценарію з «повторними» виборами).

На практиці звернення депутата Харківської міськради фракції «Слуга народу» Аліни Мустафаєвої, судячи з усього, мало що змінює. В опублікованій відповіді на її запит сказано, що «підслідність визначили за слідчім управлінням ГУ НП (Головного управління Національної поліції)». Малоймовірно, щоб у своєму поточному стані поліція діяла врозріз із інтересами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який виявився одним із головних бенефіціарів зміни політичного режиму в регіоні. Разом з тим, є показовою агресивна реакція мерії, що погрожує судами всім ЗМІ, які опублікували резонансну новину про можливу підробку підпису Кернеса. Ймовірно, позиції Ігоря Терехова, зокрема, і електоральні, ще досить хиткі, а його ототожнення з Кернесом в очах виборців слабше, ніж «асоціативний тандем» Кернес-Добкін. Ані виконуючий обов’язки мера, ані його патрони не зацікавлені у виборах вже в березні, і будуть домовлятися про максимально можливу ​​«відстрочку» з Офісом президента.

З огляду на те, що сам характер прийняття рішень про вибори в Харкові – абсолютно кулуарний, вкрай складно робити будь-які прогнози. На даний момент складається враження, що ймовірність виборів вже в березні-2021 – досить низька. Головна зацікавлена ​​особа в них – Михайло Добкін – але навіть він вже визнав, що не вірить у вибори цієї весни. 31 жовтня 2021 року – більш імовірний сценарій. Головна відмінність «харківського кейса» від прецедентів Луцька, Дергачів або Куп’янська, де після смерті мера дострокові вибори так і не були оголошені – масштаб і резонанс. По-перше, Геннадій Кернес був одним із найбільш упізнаваних за межами свого міста мерів-політиків, по-друге, Харків залишається другим за чисельністю населення містом України, по-третє, медійні ресурси всіх зацікавлених суб’єктів дозволяють тримати питання у порядку денному центральних ЗМІ.

Поки що найбільшу медіа-активність (і зацікавленість у виборах вже в 2021-му році) очікувано проявляє Михайло Добкін. Наступним, імовірно, включиться пул ЗМІ «Опозиційної платформи-За життя», після того як партія визначиться з кандидатом, на якого зробить ставку. Для ОПЗЖ вибори в Харкові – вигідна тема і шанс в тому чи іншому вигляді поборотися за колишніх виборців Кернеса в контексті майбутніх всеукраїнських кампаній. Що стосується місцевих політиків, то вибори вже в 2021-му вигідні Олександру Фельдману і Юлії Світличній (при цьому не обов’язково вони братимуть у них участь, але в даному випадку навіть «невисування», не кажучи вже про публічну підтримку, теж є своєрідним політичним ресурсом, який можна вигідно конвертувати).

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».