Вибори до Харківської міської ради-2020: що обіцяють кандидати виборцям | Аналітичний центр «Обсерваторія демократії»

Вибори до Харківської міської ради-2020: що обіцяють кандидати виборцям

У результаті децентралізації органи місцевого самоврядування отримали більше повноважень, можливостей та ресурсів для реалізації влади на місцях, вирішення локальних проблем. Покладений у підґрунтя децентралізації принцип субсидіарності (відповідно до нього, повноваження передаються на максимально «низький», ближчий до громадян рівень) надає значного практичного сенсу контролю громади за діяльністю місцевого самоврядування. А, отже, на виборця покладається більша відповідальність за його голосування та обраний курс на найближчі 5 років.

На відміну від виборів Президента або Верховної Ради, специфіка місцевих виборів полягає в орієнтації виключно на локальний контекст. Передвиборні програми кандидатів-висуванців партій, що балотуються, мають формуватися місцевими осередками партій, які більше обізнані, на відміну від національних, про специфіку регіону, міст та містечок. Розроблені місцевими осередками партій плани дій, що надаються виборцям на розгляд та відбір, мають відповідати змісту місцевих виборів – бути орієнтованими виключно на виокремлення та вирішення конкретних проблем міст, а розроблений інструментарій залишатися в межах повноважень депутатів міських рад.

І найголовніше для виборців: оцінка діяльності кандидатів від партії у подальшому має проводитися за порівнянням між тим «що обіцяли» й «що виконали», тобто, із залученням положень перевиборної програми. Тому програма має мати цілком операційний зміст: бути  покроковим планом діяльності, який включатиме не лише перелік проблем міста, але й шляхи їхнього вирішення, строки реалізації і джерела фінансування. Лише на підґрунті комплексу цих характеристик електоральний вибір буде зваженим та раціональним.

Приступаючи до аналізу перевиборних програм списків кандидатів від місцевих організацій партій, що беруть участь к перегонах-2020 до Харківської міської ради, перелічимо ще раз першочергові проблеми міста. Це зруйноване житлово-комунальне господарство, архаїчна інфраструктура громадського транспорту (завантаженість, непропорційний розподіл маршрутів, відсутність нічних рейсів), неактуальність генерального плану міста, непрозорість ринку землі та корупція (яка лежить в підґрунті інших проблем, нищівно спотворює формування та розподіл бюджету). Окрім проблем, що були актуальними для Харкова у кожному попередньому циклу виборів, у цьому – пандемія виявила також зруйнований стан медичної інфраструктури та системи охорони здоров’я міста.

На місцевих виборах-2020 до Харківської міської ради списки кандидатів подали 17 місцевих організацій політичних партій: «Партія пенсіонерів України», «Акцент», «Блок Кернеса-Успішний Харків!», «Блок Світличної «Разом!», «ВО «Батьківщина», «ВО «Свобода», «Голос», «Демократична сокира», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Наш край», «Опозиційна платформа-За життя», «Партія Шарія», «Перемога Пальчевського», «Слуга народу», «УДАР Віталія Кличка» «Сила і честь».

Які саме партії опрацювали специфіку Харкова: актуалізували його проблеми та запропонували інструменти вирішення на рівні органів місцевого самоврядування, а які підійшли до створення передвиборних програм більш формально та використали загальнонаціональну риторику – в матеріалі Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».

Партія пенсіонерів України: «Дбаймо!»

Місцевий осередок «Партії пенсіонерів України» як основу власної політики виділив соціальний захист. Програма дій «Дбаймо!» розроблена для чотирьох окремих соціальних груп: пенсіонерів; людей з інвалідністю; малозабезпечених/багатодітних родин та дітей-сиріт; ветеранів АТО й чорнобильців.

Недостатній соціальний захист населення виступає єдиною проблемою, яку підіймає партія в своїй програмі. Для кожної окремої групи розроблений перелік дій, які будуть реалізовані. Частина запропонованих кроків стосується загальнодержавного рівня (індексація соціальних виплат/перегляд розміру пенсій на законодавчому рівні) та не відноситься до повноважень депутатів міських рад.

Крім того, дії, що реалізовуватимуться на місцевому рівні (ініціювання місцевих програм/залучення підприємців для створення програм, центрів, курсів, секцій) не мають жодної конкретики, строків чи деталей впровадження. Покращення ситуації для кожної з соціальних груп має спільний пункт – «пільги на проїзд».

Локальність програми та її розробленість саме для Харкова не прослідковуються в програмі взагалі. Єдина згадка про місцевий контекст – плани розробити Програму соціального розвитку, відкрити приймальні та залучити громадськість у кожному місті, де партія висуває кандидатів.

Вочевидь, й на виборах до інших рад кандидати від «Партії пенсіонерів України» йдуть з аналогічною за змістом програмою. Зокрема, порівняння передвиборної програми до Харківської міської ради з програмою до Ізюмської міської ради показало їхню повну ідентичність, єдина різниця – в заключній частині першої зазначений Харків, другої – Ізюм.

Партія «Акцент»: «Час професійних акцентів!»

Передвиборна програма кандидатів від партії «Акцент» до Харківської міської ради ідентична програмі їхніх висуванців до Харківської обласної.

В основу передвиборної програми покладені питання економіки (промисловість, підприємництво, агропромисловість, енергетика, діджиталізація), соціальні питання (доступ до медицини, безпека дітей в школах) та боротьба з корупцією. Загалом виділено 8 блоків дій.

Позиція щодо проблем промисловості, підтримки підприємців та агропромислового комплексу досить розмита – вона включає загальні формулювання про необхідність залучення інвестицій, діджиталізації, сприяння розвитку. Для залучення інвестицій до промислового комплексу пропонується введення податкового сприяння для певних груп інвесторів (пріоритет тим, хто пропонує інноваційні проекти, з діджиталізованим процесом виробництва). Шляхом перерозподілу податків планується також сприяти розвитку малого та середнього бізнесу. В описі програми не вистачає детального опрацювання процесу перерозподілу податків (від кого до кого вони будуть перерозподілені) та зазначення сфер, де фінансування буде зменшуватися, а де збільшуватися.

Задля стимулювання діяльності агропромисловцям планується надавати гранти. Інструментарій реалізації запропонованих рішень при цьому покладається на обласну раду, що цілком логічно для передвиборної програми на виборах до Харківської обласної ради, але – не для передвиборної програми на виборах до Харківської міської. Позиція та роль міської ради в реалізації цього пункту програми не зазначається.

«Креативним» влученням програми в актуальність, вочевидь, виступає пропозиція запустити проект «Медичного автобусу» для мешканців віддалених населених пунктів. При цьому, відомості про джерела фінансування проекту відсутні. Більш конкретною та локально прив’язаною є пропозиція стосовно заборони продавати алкоголь в радіусі 150 м від навчальних закладів – вона відноситься до повноважень депутатів міських рад.

Позбавлення «Харьковобленерго» та «Харківенегозбут» монополії на поставку електроенергії виглядає масштабною та раціональною ідею, яка цілком співвідноситься з пунктами програми про підтримку малого та середнього бізнесу. Але враховуючи відсутність прописаних процедур подібного поступового переходу та наявних альтернативних приватних підприємств – реалізація може затягнутися на невизначений період часу.

Блок Кернеса-Успішний Харків!: «15 кроків успішного Харкова»

Початок передвиборної програми партії відрізняється від інших тим, що описаний з позиції результату з акцентом на провладність партії – «створюємо умови», «продовжимо співпрацю/будівництво». Загальна структура програми складається з 12-ти блоків, кожен з яких описує успішний Харків: сильний і самодостатній, європейський, інноваційний, чистий, безпечний, комфортний, діджиталізований, здоровий, небайдужий і інклюзивний, вільний від наркотиків, розумний, молодіжний, місто військової слави, спортивний, культурний.

Такі ж самі пункти (з декількома незначними відмінностями) включає передвиборна програма до Харківської обласної ради: «успішні харків’яни» замінені на «успішних слобожан», а Харків на Харківщину. Текст «кроків» не змінений.

Програма носить загальний характер та дублює універсальні меседжі: «інноваційний розвиток», «європейське місто», «комфортна територія», «інформаційно-роз’яснювальна робота». Кроки, які будуть реалізовувати партійні висуванці залишаються повністю незрозумілими – не зазначені інструменти, строки виконання та заплановані результати, що унеможливлює оцінку звітування депутатів про виконану роботу у майбутньому. Більш того, жоден пункт про «забезпечення матеріально-технічної бази» або створення «належних умов» не включає пояснення про джерела фінансування.

Блок Світличної «Разом!»: «7 рішень для достойного завтра харків’ян»

Програма складається з 7-ми тематичних блоків, кожен з яких розглядає конкретне питання: медицини, фінансування громади, громадського транспорту, ЖКГ, інфраструктури, робочих місць, освіти та культури.

Програма обласної регіональної організації партії емоційно забарвлена: «час оновити міську владу настав», «турбота про людей – у пріоритеті», «доступ до якісної медицини – це не привілей, а право кожного харків’янина».

Реформування соціального сектору пропонується за рахунок виділення 10% місцевого бюджету на цільові соціальні проекти, додаткове впровадження муніципальних субсидій та доплат. У медицині головна мета – забезпечення працівників якісним обладнанням та побудова нових лікарень. Про джерела фінансування таких модернізацій зазначено коротко – «сьогодні для цього достатньо коштів у міському бюджеті». Таким же чином визначені джерела фінансування для  відновлення теплових мереж.

Окремий блок про необхідність залучення нових інвестицій, розвиток інвестиційної політики та підвищення привабливості регіону збігається із меседжами самої Юлії Світличної та політичними повідомленнями у її передвиборній програмі на довиборах у 179 окрузі у березні поточного року.

Передвиборна програма регіональної організації політичної партії до Харківської обласної ради схожа за структурою – запропоновані ті ж теми та 7 кроків, але зміст програм відрізняється. Жодна з них не специфічна та не прив’язана до наявних конкретних потреб міста/області. Детальний опис кроків та інструментів реалізації запланованого відсутній.

Найамбітнішими виглядають кроки з підвищення інвестиційної привабливості Харкова: створення Харківської інвестиційної агенції, впровадження системи єдиного інвестиційного вікна, відкриті земельні аукціони, автоматизована система оренди комунального майна.

ВО «Свобода»: «професіоналізм, патріотизм, відповідальність»

Програма складається з 10-ти пріоритетних кроків для вирішення проблем Харкова. На відміну від більшості інших програм, що включають загальнодержавні та місцеві механізми, програма висуванців «Свободи» складається виключно з інструментів локального рівня.

Серед основних тем: відновлення інфраструктури, дебюрократизація, збільшення бюджету міста, реорганізація комунальних підприємств, транспортна система, ОСББ, медицина, соціальні програми, культура, діджиталізація.

Найбільш болючими проблемами Харкова виокремлюються налагодження відносин влада-громада, комунальна та транспортна системи

Одним з перших кроків на шляху реформування міста визначена дебюрократизація, яка покладена в основу реформи відносин громада-влада та економії видатків з бюджету. Позиція кандидатів міської організації партії щодо комунальних підприємств, у порівнянні з іншими, помірна – вони пропонують провести інвентаризацію, ліквідувати неприбуткові КП та припинити вивід прибутків/«тіньові» схеми.

Реформування громадського транспорту, запровадження страхування лікарів, програми соціальної підтримки, хоча і стосуються локального контексту та реалізуються в межах повноважень депутатів міських рад, але не мають визначених джерел фінансування, що ускладнює оцінку реальності їх реалізації.

Найбільш «креативним» пунктом програми виступає запровадження страхування усіх медпрацівників від захворювання в епоху пандемії та соціальний пакет «молодий лікар». Тема медицина актуалізувалася в усіх передвиборних програмах осередків партії, реформи сектору охорони здоров’я зустрічаються в різних варіантах. Але для створення нової статті видатків, необхідно скоротити фінансування інших сфер – яким чином це буде робитися та які сфери постраждають, залишається відкритим питанням.

Партія «Голос»: «місто нового покоління»

Політична партія є новим гравцем на місцевих виборах. Передвиборна програма включає 9 блоків, названих кроками до реалізації: стратегія та управління, охорона здоров’я, освіта та наука, стала міська мобільність, безпека, енергоефективність та ЖКГ, культура, архітектура та міська естетика, екологія та сталий розвиток.

Кожен блок містить від 3-х до 8-ми кроків. Зокрема, перший «Стратегія та управління» включає: розробку разом із громадою стратегії інтегрованого розвитку Харкова, облік та аудит міських ресурсів, інфраструктури та перепис населення міста, новий генеральний план та містобудівну документацію, прозорий ринок землі, нерухомості та будівництва, реорганізацію департаментів міської ради, комунальних підприємств та установ, заснування офісів розвитку районів, підтримку створення та розвитку органів самоорганізації населення та ОСББ через співфінансування, навчання керівників, юридичний та бухгалтерський супровід, запуск єдиної системи моніторингу життєдіяльності міста. Кроки реалізації пріоритетних напрямів розвитку Харкова, що наведені в передвиборній програмі, цілком зорієнтовані на місцевий контекст.

«Креативом» програми є пропозиція розробки стратегії або аудиту існуючої з кожного блоку виділених питань.

Порівняння з програмами кандидатів «Голосу» на виборах до інших місцевих рад, показало, що розробкою займалися саме місцеві осередки партії, а не центральний офіс.

Демократична сокира: функції, де роботу краще зробить бізнес

Програма починається із зазначення важливості ідеологічної спрямованості партії, навіть попри те, що місцева влада виступає у якості менеджерів громади. Викладений план дій не має чітких блоків або структури, у ньому перелічуються основні проблемні сфери, де  управління міста має бути покращено: комунальні підприємства, благоустрій міста, питання фасаду будівель, ЖКГ, громадський транспорт.

Головний меседж партії полягає в тому, що бізнес-структури можуть справлятися з переліченими питаннями краще, ніж комунальні підприємства або чиновники. А завдання місцевої влади, відповідно, має бути зведене до забезпечення рівних умов та конкуренції, чіткого встановлення правил роботи, відповідальності та контролю. Попри узагальнену риторику та публіцистичність програми («строкатість різних вивісок, особливо у центрі може викликати рак очей», «водій не мусить грати у гру «знайди де при­тулитись»» тощо), ключові проблеми Харкова виділені чітко: стан сервісів ЖКГ (опалення), відсутність оновленого генерального плану міста, транспорт.

«Найгучнішою» ідеєю передвиборної програми виглядає пропозиція вводити в дію будь-які зміни до генплану міста лише через 5 років, щоб позбавити чинну владу «спокус».

Європейська солідарність: «Зробимо Харків європейським містом!»

Передвиборна програма місцевого осередку політичної партії поділена на 5 основних блоків: сильні самоврядні громади і бюджет міста,  енергоефективність та екологія, самоорганізація громадян, соціальних захист ветеранів АТО/ООС, культура, духовність і патріотичне виховання.

Пріоритет наданий розбудові інфраструктури міста, контролю за бюджетом, розвитку громадського транспорту, створенню нових ОСББ, забезпеченню соціальних виплат.

Програми кандидатів партії до Харківської міської та обласної рад мають тематичні точки перетину (захист ветеранів АТО, екологія, культура, духовність, патріотичне виховання). Деякі деталізовані пункти для обох документів є спільними та дублюються. Програма до міської ради більш детальна та змістовна.

Запропоновані пункти у тематичних блоках позбавлені пояснення специфіки проблем Харкова – вони наведені в узагальненому вигляді («ефективний контроль», «стимулювання роботодавців», «руйнування корупційних схем»). Більш того, не містять пояснення хто, яким чином та у які терміни буде реалізовувати заплановане. А отже, виборець фактично позбавлений важливого інструменту, за допомогою якого зможе предметно контролювати процес виконання обіцянок депутатів та моніторити результативність їхньої діяльності.

Виключною особливістю програми стали питання патріотичної культури та духовності – важливість виконання Закону про декомунізацію, увіковічнення пам’яті загиблих за незалежність України, створення музею «Розстріляного Відродження» та меморіальної школи Данила Дідика

Партія «За майбутнє»: «Майбутнє починається сьогодні!»

З однією передвиборною програмою висуванці партії «За майбутнє» балотуються й до Харківської міської ради, й до обласної.

Лише відкривши передвиборну програму, одразу стає помітною велика частка емоційного (з відтінком трагічності) компоненту в тексті. Пів-сторінки тексту приділено опису жахливості сьогодення в Харкові в художньому стилі: коронавірусним антирекордам, середньовіччю з «місцевими феодалами» та «даниною», токсичній воді з кранів.  Окрім вступної частини, план дій кандидатів партії описується в трьох основних блоках, де кроки для покращення ситуації викладені лише в першому (чотири основних пункти). Домінуючі теми: форсований розвиток виробництв, нові робочі місця, «податки на місцях», прозора система підзвітності та сучасна освіта.

Другий блок програми стосується команди, депутатської фракції в Верховній Раді України, процесу роботи та підзвітності обраного депутата. А останній блок, досить несподівано як для програми, включає заклик проголосувати на виборах.

Змістовного компоненту для аналізу небагато. Програма не має конкретних кроків на місцевому рівні, а скоріше – загальні обіцянки з покращення ситуації в усіх сферах міського життя.

На статус «найкреативнішої» ідеї програми претендує пункт зі створення НЕПу (нової економічної політики) – орієнтованої на пожвавлення приватної ініціативи. Механізми заохочення, що застосовуватимуться для «пожвавлення», та що підпадає під такі критерії, при  цьому не вказано.

Партія «Наш край»: ідеї соціальної держави

Оформлення програми максимально просте: назва партії та непронумерований перелік тем без зазначення, який саме осередок партії розробляв та приймав програму, хто є керівником. Загалом програма складається з 22-х пунктів, які спрямовані на вирішення проблем Харкова. Програма до Харківської міської та обласної рад – ідентичні. Це одна і та сама програма, з відмінністю лише в одне речення.

Харків в тексті не вказаний взагалі, лише Харківщина згадується один раз – у назві. Саме з назви стає зрозумілим, що партія висуває кандидатів на місцеві вибори на Харківщині (у заголовку не уточнено, що це вибори до Харківської міської чи обласної ради). Провідними темами програми стало все: від економічних питань до культурних, але жодна з тем не відображає контексту Харкова та не включає нагальні проблеми громади.  У програмі наявні такі «креативні» пункти («мир для України», «справедливі тарифи» та «старт ринку землі має відбутися після відповідного референдуму»), які жодним чином не стосуються повноважень депутатів місцевих рад.

Опозиційна платформа-За життя: «повернути людям нормальне життя»

Передвиборна програма починається з критики безвідповідального уряду, який «закриває лікарні і школи, забирає у людей пільги і субсидії».  На противагу діючій владі, власних кандидатів партії програма презентує як відповідальних й професійних фахівців, справжніх професіоналів, «яким небайдуже майбутнє Харкова, кожного ОТГ, району та Харківської області в цілому».

Передвиборна програма кандидатів від партії до Харківської міської ради повністю ідентична програмі їхніх висуванців до Харківської обласної. У тексті програми Харків жодного разу не згадується наодинці, лише разом, у зв’язці-переліку, із іншими адміністративними одиницями – ОТГ, районом, Харківською областю.

Програма включає 4 тематичних блоки: «Повернемо людям нормальне життя», «Відновимо економіку та створимо робочі місця», «Зробимо наше місто комфортним для життя», «Забезпечимо високу якість життя».

Кожний блок складається з 3-6-ти лаконічних та вкрай узагальнених положень, сформованих у радянсько-бюрократичній стилістиці («відремонтуємо житловий фонд, зробимо утеплення домів та облаштування прибудинкових територій за підтримки місцевого бюджету», «забезпечимо гідні доплати медикам, вчителям та вихователям дитячих садів», «підтримаємо місцевих підприємців», «встановимо місцеві субсидії на комунальні послуги», «відновимо програми соціальної допомоги, зменшимо грабіжницькі тарифи» тощо).

В програмі згадується розроблені партією Мирний та Антикризовий плани, які дозволять досягнути обіцяного, але жодних змістовних кроків або показників не наведено.

Партія Шарія: «можна багато зробити і силами міста»

Не одразу стає зрозумілим де закінчується блок вступу до програми та починаються кроки для вирішення проблем міста. Виділених блоків у програмі немає, але виокремлено 6 «пріоритетів» партії в Харкові: економіка, наука і освіта, розвиток міста, ЖКГ, медицина, благоустрій.

У якості головного рішення економічних проблем пропонується створення вільної економічної зони з особливим правовим режимом господарської діяльності. Розширення меж міста, нова урбаністична концепція та «Будівельний меморандум» – визначені кроками для розвитку міста. Питання комунального сектору заплановано вирішувати шляхом проведення аудиту та встановлення балансу між ціною та якістю послуг.

«Харків – зона вільна від медичної реформи Супрун» – є ідеєю, що найбільше вирізняється з усіх, адже вона не вирішується на рівні місцевих рад, хоча «болить» великій частині виборців.

Обласний осередок партії розробив різні програми для міської та обласної рад, але спільним для обох є відсутність конкретики та слабка інтегрованість в локальний контекст. Проблеми, що згадуються та на вирішення яких спрямована програма – висвітлені поверхнево. У більшості гіпотетичних кроків домінує формулювання «будемо ініціювати», що унеможливлює подальшу якісну оцінку результативності діяльності висуванців партії.

Партія «Перемога Пальчевського»: «Працювати над вирішенням проблем»

Передвиборна програма регіональної організації партії виокремлює 4 стратегічних напрямки: містоутворюючі підприємства та нові робочі місця, сільське господарство, екологія, медицина та соціальна інфраструктура. У кожному з блоків визначені проблеми, над якими планують працювати висуванці партії, та «план розвитку». Завершальним блоком виступає блок під назвою «обов’язкові кроки програми», який включає 3 основні етапи (аудит міста, створення експертної ради у населеному пункті та міжрегіональної групи для залучення інвестицій).

Кандидати від партії йдуть з однією й тою ж програмою й до Харківської міської ради, й до обласної. Програма структурована, у ній мінімізований рівень емоціонального контенту та маніпулятивних речень. Економічний розвиток дотягатиметься за рахунок нових інвестицій, створення сучасних підприємств за рахунок місцевих бюджетів, нових робочих місць. Новим для передвиборних програм є пропозиція накладання мораторію на вирубку лісів для покращення екологічної ситуації в місті. В рамках програми запропоновано впровадити та підтримати реалізацію всеукраїнських програм розвитку з урахуванням локального компоненту.

Традиційно, як і для більшості інших програм – інструментарій, джерела досягнення цілей та строки виконання залишаються для виборця невідомими.

Партія «Слуга народу»: «Зміни на краще!»

Харківська обласна організація партії у якості передвиборних програм кандидатів до Харківської міської та обласної рад використала одну програму – з ідентичним текстом та орієнтацією на проблеми області, а не міста.

У програмі партія взяла на себе «зобов’язання» з реформування Харківщини – всього шість. На першому місці, очікувано, поставлена тема здоров’я, яка включає три кроки: створити в області найсучасніший Центр високоспеціалізованої медицини, відновити фінансування програми «Питна вода», особлива підтримка охороні материнства та дитинства. У якості інших пріоритетних тем виділені: комфортне середовище, інноваційна та креативна економіка, розвиток модернізованої інфраструктури, європейський рівень управління й самоврядування, ефективна екологічна політика.

Інші 5 блоків «зобов’язань» – це комфортне середовище, інноваційна та креативна економіка, розвиток модернізованої інфраструктури, европейський рівень управління та самоврядування, ефективна екологічна політика.

Пункти сектору економіки представляють собою загальні положення, сформульовані в постмодерновій інноваційно-креативній стилістиці («впровадити кластерний підхід смарт-спеціалізованої структури економіки в агропереробній, біофармацевтичній та інформаційно-технологічній галузях», «створити українську «Кремнієву долину» – центр інноваційних стартапів» тощо).

Програма партії є єдиною, яка зазначила, що в її основу покладена «Стратегія розвитку Харківської області на 2021-2027 рр.».

Пункт про «забезпечення покриття всієї території області високошвидкісним Інтернетом» – особливість цієї програми, але повторює передвиборну обіцянку кандидатів від партії на парламентських виборах-2019.

Партія «УДАР Віталія Кличка»: «влада має бути підзвітною громаді»

Програма містить 8 основних блоків тем: охорона здоров’я, освіта, соціальний захист та гендерна рівність, послуги ЖКГ, бізнес, приватний сектор, транспорт і безпека, екологія, топонімічні об’єкти.

Програма партії – єдина, що підіймає питання інклюзивності школи, подолання гендерних стереотипів та сексизму, запобігання насильству щодо жінок. Хоча позитив щодо цих питань на цьому закінчуються, адже конкретних кроків для досягнення зазначених цілей в рамках програми не запропоновано.

Ще однією особливістю програми є те, що в ній згадуються проблеми мешканців приватного сектору: стан доріг, криміногенна ситуація, обслуговування прибудинкових територій. Частина рішень для покращення екологічної ситуації стосується області (Печенізьке та Краснопавлівське водосховища). Найменш конкретним та зрозумілим виглядає план дій щодо «топонімічних об’єктів» – їх приведення в належний стан.

Враховуючи, що передвиборна програма – це платформа подальшої оцінки виборцями практичної діяльності депутатів від партії, то найважчим на етапі відбору є проаналізувати, яким чином дотягатимуться запропоновані цілі, адже шляхи та інструменти реалізації, строки виконання планів відсутні.

Партія «Сила і честь»: закласти міцний фундамент справжньої демократії

Відомостей про реєстрацію кандидатів від місцевої організації партії «Сила і честь» на сайті ЦВК досі немає, як і опублікованої програми кандидатів партії до Харківської міської ради. Програма, що аналізується, була надана обласним осередком партії «Сила і честь».

У передвиборній програмі у якості пріоритетних напрямків виділені: демократія в місті Харкові та області, безпека (особиста, екологічна, продовольча суспільства і країни), конституційна демократія, економічний розвиток, модернізація транспортної інфраструктури та комунальних підприємств. Текст програми кандидатів партії до Харківської міської ради повністю збігається з програмою висуванців партії до Лозівської міської ради (з відмінностями в назві міста).

Досягнення демократії в місті, за програмою, можливе за реалізації двох основних принципів: формування потужного середнього класу та дієва виборність, підзвітність і прозорість органів місцевого самоврядування. Елементами стратегії економічного розвитку Харкова визначені 4 пункти: ліквідація корупційної складової у тарифах на електроенергію, житлово-комунальні послуги; демонополізація, деолігархізація, деофшоризація, дерегуляція та детінізація економічних відносин; модернізація транспортної інфраструктури; модернізація комунальних підприємств, закладів освіти та медицини. Без визначення покрокового плану досягнення мети й розробленого інструментарію реалізації.

У передвиборній програмі не відображена специфіка міста Харкова. Проблеми, що були зазначені – узагальнені та характерні для більшості міст області. Відсутня виконавча складова, не описана роль міської ради у вирішенні проблем та відсутні часові рамки реалізації, що унеможливлю подальшую кількісну та якісну оцінку виборцями масштабності запропонованих планів та досягнутих результатів.

Висновки

Більшість передвиборних програм кандидатів до Харківської міської ради мало відповідають сутності і змісту передвиборної програми як стратегії та плану дій, за якими депутати будуть працювати та звітуватися перед виборцями. У програмах відсутні основні елементи: строки виконання, покрокові плани для вирішення проблем та інструменти, якими буде досягатися результат. Тому виборці позбавлені можливості в подальшому кількісно та якісно оцінювати роботу депутатів та отримувати детальні звіти;

Зміст програм або повністю, або частково включає питання (або механізми вирішення проблем) загальнодержавного рівня, які не можуть бути реалізовані в межах повноважень міської ради. А там, де визначені проблеми міста – як правило, відсутній перелік конкретних кроків, вони сформульовані поверхнево та не відображають місцеву специфіку;

Деякі регіональні організації партій підійшли до складання програм формально та використали однакові документи для виборів до різних рад.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).  Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».