Місцеві вибори-2020 в Ізюмі: передвиборний розклад | Center for Political Analysis «Observatory of Democracy»

Місцеві вибори-2020 в Ізюмі: передвиборний розклад

За новим адміністративно-територіальним устроєм місто Ізюм є центром укрупненого Ізюмського району Харківської області, а також центром Ізюмської міської територіальної громади. Чисельність населення Ізюмської громади орієнтовно складає 49 880 осіб, а Ізюмського району – 178 699. За цим показником Ізюмський район – на третьому місці у Харківській області, після Харківського та Чугуївського районів.

Джерело: офіційний сайт Міністерства розвитку громад та територій України.

Оновлений Ізюмський район включає 8 територіальних громад: 3 міські (Балаклійську, Барвінківську, Ізюмську), 3 селищні (Борівську, Донецьку, Савинську) та 2 сільські (Куньєвську і Оскільську). Територіально Ізюмський район розташовується на південному сході Харківської області, на півдні межує з Донецькою областю, на сході – з Луганською.

За даними Державного реєстру виборців, станом на 30 вересня в Ізюмському районі налічується 146 041 виборців. У Балаклійській міській територіальній громаді – 36 380 виборців, у Барвінківській – 18 368, в  Ізюмській – 40 874 виборців. У Борівській селищній – 13 408 виборців, в Донецькій – 18 318. У відповідності до ст. 216 Виборчого кодексу України, кандидати в депутати місцевих рад цих територіальних громад та Ізюмської районної ради балотуються лише від партій, адже кількість виборців в них – більше 10 тисяч. У інших громадах Ізюмського району кандидати можуть балотуватися як від партій, так і шляхом самовисування, оскільки у цих громадах виборців менше 10 тисяч: у Савинській селищній громаді – 7924 виборців, у Куньєвській сільській громаді – 3641, і в Оскільській сільській  – 7128 виборців.

Ізюмська міська територіальна громада – найбільш густонаселена в районі. Основа її економічної сфери – промисловість та сільське господарство. Найбільшим підприємством є «Ізюмський приладобудівний завод», який входить до складу Державного концерну «Укроборонпром» і спеціалізується на оптичному скловарінні, виробництві оптичних приладів та фотографічного устаткування. Директор заводу – Сергій Філоненко, діючий депутат Ізюмської міської ради (обраний у 2015-му від «БПП «Солідарність»).

Бекграунд місцевих виборів Ізюма

На виборах 2010 року до Ізюмської районної ради кандидатів висунули 14 політичних партій: «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»», «Комуністична партія України», «Відродження», «Сильна Україна», «Фронт Змін», «Народна партія», «Єдиний Центр», «Реформи і порядок», «Соціалістична партія України», «Прогресивна соціалістична партія України», «За Україну», «Аграрна партія України», «Партія пенсіонерів України».

Списки кандидатів до Ізюмської міської ради зареєстрували 17 політичних  партій: «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»», «Комуністична партія України», «Відродження», «Сильна Україна», «Фронт Змін», «Народна партія», «Свобода», «Єдиний Центр», «Реформи і порядок», «Соціал-демократична партія України (об’єднана)», «Партія промисловців і підприємців України», «Соціалістична партія України», «Народна довіра», «Українська партія», «Союз лівих сил», «Прогресивна соціалістична партія України».

З них лише 4 висунули кандидатів на посаду міського голови Ізюма: «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»», «Комуністична партія України», «Свобода».

За підсумками місцевих виборів 2010 року до Ізюмської районної ради пройшли 6 політичних партій, до Ізюмської міської – 7. «Партія регіоні» отримала більшість в обох радах: у районній раді – 19 з 34-х місць (55,9 % мандатів), у міській – 25 з 44-х (56,8 %). Друге місце у районній раді посіла партія «ВО «Батьківщина» – 5 мандатів (14,7 %). Другою у списку до Ізюмської міської ради стала партія «Комуністична партія України» – 8 місць з 44-х (18,2 %).

Міським головою став висуванець «Партії регіонів», діючий мер Ізюма (був мером з позачергових виборів у місті в травні 2009 року) Олександр Божков, член «Партії регіонів», керівник місцевої організації партії.

Джерело: дані ЦВК.

У 2015 році на місцевих виборах ситуація значно змінилася. Кандидатів до Ізюмської районної ради висунули 8 партій: «Європейська солідарність» («БПП «Солідарність»»), «Відродження», «ВО «Батьківщина»», «Наш край», «Партія пенсіонерів України», «Ліва опозиція», «Соціалісти», «Українське об’єднання патріотів-Укроп». Загальна кількість кандидатів на 26 депутатських місць склала 143.

На виборах до Ізюмської міської ради кандидатів подали 11 політичних партій: «Європейська солідарність» («БПП «Солідарність»»), «Відродження», «Батьківщина»», «Наш край», «Нові обличчя», «Ліва опозиція» («Нова держава»), «Партія пенсіонерів України», «ВО  «Волонтерська партія України», «Соціалісти», Українське об’єднання патріотів-Укроп», «Українська партія». Загалом, на 34 місця до Ізюмської міської ради було зареєстровано 273 кандидати.

З них лише 4 політичні партії висунули кандидатів на посаду Ізюмського міського голови: «Відродження», «Наш край», «Нові обличчя», «Ліва опозиція». Ще три кандидати на посаду мера шли безпартійними самовисуванцями.

За підсумками місцевих виборів 2015 року, місця у Ізюмській районній раді отримали 6 партій, у Ізюмській міській  – 7. Результати місцевих виборів 2015 року показали, що після вибуття з політично-адміністративної гри гегемона – «Партії регіонів», жодна політична партія не отримала аналогічно високого електорального результату.

На виборах до Ізюмської районної ради перемогла «Європейська солідарність»: 8 місць з 26-ти (30,77% мандатів), а у Ізюмській міській раді вона мала найгірший результат серед партій, які отримали мандати: 2 місця з 34-х (5,88%).

Друге місце у районній раді посіла партія «Відродження»: 7 місць з 26-ти (26,92 % мандатів). У Ізюмській міській раді вона здобула перемогу – 10 місць з 34-х (29,41 %). Друге місце та 9 депутатських крісел з 34-х (26,47%) на виборах до Ізюмської міськради отримала нова маловідома партія «Нові обличчя».

Ізюмська міська організація політичної партії «Нові обличчя» була офіційно зареєстрована в 2015 році, її керівником став Михайло Іщук – заступник міського голови Ізюма з питань комунального господарства, член виконкому Ізюмської міської ради.

Свіжосформована парторганізація «Нові обличчя» змогла отримати не лише значне представництво в міській раді, а й привести до перемоги свого кандидата на посаду мера Ізюму.

Джерело: дані ЦВК.

Політичні зміни, що відбулися в країні у 2014 році, позначилися на місцевих виборах в Ізюмі та Ізюмському районі. Після заборони «Партії регіонів» та «Комуністичної партії України» деякі депутати від цих партій на виборах 2015 року змінили партійну приналежність та переобралися до районної ради під прапорами інших партій. 4 депутати, обрані у 2010-му році від «Партії регіонів», перейшли до «Відродження», 1 від «Комуністичної партії» – до «Лівої опозиції». Схожа ситуація спостерігалася і в Ізюмській міській раді: 2 депутати, обрані у 2010-му від «Комуністичної партії України», на виборах 2015-го року балотувалися від «Лівої опозиції», 1 – від «Партії пенсіонерів». Депутати попереднього скликання ради від «Партії регіонів» у 2015-му пройшли висуванцями від політичних партій «Відродження» (4) та «Наш край» (1).

Але в цілому, за підсумками місцевих виборів 2015 року, Ізюмська районна рада оновилася на 65,38 %, Ізюмська міська – на 61,76 %.

Не втримав свою посаду й діючий мер Ізюма Олександр Божков. Хоча к виборам 2015 року він покинув «Партію регіонів», набув членства у партії «Наш край» та балотувався вже від неї, здобути підтримку виборців все одно не зміг та програв вибори з 5,9% результатом. За підсумками виборів-2015, новим Ізюмським міським головою з результатом 31,5% голосів став безпартійний висуванець партії «Нові обличчя», фізична особа-підприємець Валерій Марченко.

Місцеві вибори-2020: кандидати в депутати Ізюмської районної та міської рад

На виборах 2020 року до Ізюмської районної ради кандидатів висунули 8 політичних партій: «Блок Кернеса-Успішний Харків!», «Блок Світличної «Разом!», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Нові обличчя», «Опозиційна платформа-За життя», «Слуга народу», «Українська православна асамблея».

На 42 мандата у районній раді претендують 296 кандидатів. Три політичні партії – «Блок Кернеса-Успішний Харків!», «Блок Світличної «Разом!» та «Опозиційна платформа-За життя» – висунули максимальну кількість кандидатів.

Джерело: дані ЦВК та Ізюмської районної ТВК.

До Ізюмської міської ради на виборах 2020 року кандидатів висунули 11 партій: «Партія пенсіонерів України», «Блок Світличної «Разом!», «ВО «Батьківщина», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Наш край», «Нові обличчя», «Опозиційна платформа-За життя», «Партія Шарія», «Слуга народу», «Українська православна асамблея».

На 34 місця у Ізюмській міській раді претендують 314 кандидатів. Максимально можливі за кількістю кандидатів виборчі списки сформували лише 2 партії: «Блок Світличної «Разом!» та «За майбутнє».

Джерело: дані ЦВК та Ізюмської міської ТВК.

Кандидати на посаду міського голови Ізюма

5 партій подали кандидатів на посаду міського голови Ізюма: «Блок Світличної «Разом!», «Слуга народу», «За майбутнє», «Наш край», «Опозиційна платформа-За життя». У трьох останніх партіях кандидат на посаду мера одночасно очолює список кандидатів до міськради. Всього ж на посаду міського голови Ізюма претендують 6 кандидатів: окрім 5-ти від партій, ще один йде самовисуванцем.

Джерело: дані ЦВК.

Юрій Козлов – місцевий громадський активіст, голова Ізюмського відокремленого підрозділу громадської організації «Стоп корупції» – зареєстрований кандидатом на посаду міського голови від політичної партії «Блок Світличної «Разом!». У 2016 році – керівник Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради. Зараз Козлов – тимчасово безробітний, на посаду міського голови балотується вперше.

З діючим мером міста Валерієм Марченком Юрій Козлов має відкритий конфлікт, який у фазі загострення дійшов до судової справи. У 2018-му році Марченко подав позов до суду на Козлова, приводом для якого стало проведене та оприлюднене організацією «Стоп корупції» розслідування діяльності міського голови. А вже в 2019-му Козлов позивався проти Марченка з приводу незаконного звільнення з посади керівника Управління молоді та спорту Ізюмської міської ради. Харківський апеляційний суд задовольнив позов Юрія Козлова проти Валерія Марченка та поновив позивача на посаді. У січні 2020-го активісти «Стоп корупції» подали до суду на Харківську обласну прокуратуру через відсутність розслідування корупційних дій мера Ізюма. Ескалація конфлікту Козлова та Марченка відбувається з наближенням місцевих виборів: 26 серпня цього року перед початком сесії Ізюмської міськради Козлов перебував у сесійній залі і відмовився з неї вийти, коли мер Марченко, посилаючись на карантинні обмеження, запропонував покинути залу усім, крім депутатів. В результаті між Козловим та Марченком виникла перепалка, а сесія так і не розпочалася. А 7-го жовтня Козлов викликав Марченка на дебати, про що публічно заявив у своєму профілі на Facebook.

Василь Лесик – досвідчений місцевий політик, на вибори  йде самовисуванцем. У 1998 році за підсумками місцевих виборів став депутатом Ізюмської міської ради. Займав посаду заступника начальника Управління праці та соціального захисту Ізюмської міської ради. У 2006-му році балотувався на парламентських виборах від громадянського блоку «Пора-ПРП». Працював з 2003 по 2009 роки заступником начальника Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міськради, у 2009-2010 роках був радником Відділу по забезпеченню діяльності голови Харківської облдержадміністрації, а потім – керівником загального відділу ТОВ «Науково-дослідний інститут регіональної політики». З  2014 року і дотепер займає посаду заступника голови Ізюмської райдержадміністрації.

Першу спробу обійняти посаду міського голови Ізюма здійснив у травні 2009 році на позачергових виборах мера Ізюма. А на чергових місцевих виборах у 2010 році балотувався у мери від «ВО «Батьківщина», але не пройшов. На місцевих виборах у 2015-му був 27-м номером у списку кандидатів в депутати Харківської обласної ради від «БПП «Солідарність».

Валерій Марченко – діючий міський голова Ізюму, який знову претендує на цю посаду. За підсумками виборів 2010 року став депутатом Ізюмської міської ради від політичної партії «ВО «Батьківщина». У 2015 році був обраний міським головою Ізюма від партії «Нові обличчя», місцева команда якої здобула, окрім того, 9 мандатів у міськраді. На виборах Марченко отримав 31,5 % голосів виборців (переміг з «відривом» всього у 3,9 % від Олексія Поляха, який набрав 27,6 % голосів).

Очікувалося, що Валерій Марченко у 2020 році знову буде балотуватися від політичної партії «Нові обличчя», але суб’єктом його висування на виборах 2020 року стала пропрезидентська партія «Слуга народу».

До обрання мером у 2015 році Марченко вів підприємницьку діяльність – керував ТОВ «Агрофірма «Нива». А у 2016-му підприємство перейшло до його сина – Віталія Марченка. У 2018-му Валерій Марченко опинився на 1-й сходинці ТОПу найбагатших мерів Харківської області.

Олександр Рогулін – фізична особа-підприємець, зареєстрований кандидатом на посаду міського голови Ізюма від політичної партії «За майбутнє». На посаду мера балотується вперше. За результатами місцевих виборів 2010 року став обраний депутатом Ізюмської міської ради від «Соціалістичної партії України» (єдиний депутат міськради від цієї партії). На місцевих виборах 2015-го знову балотувався до міськради (йшов від політичної партії «Наш край») і знову отримав мандат. У міськраді є членом постійної комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин. Очолює рейтинг «позитивного» голосування за законопроекти та проекти рішень Ізюмської міської ради.

Владислав Соколов – член політичної партії «Наш край», кандидат на посаду голови Ізюма від цієї партії, завідувач сектору банківської безпеки активів фізичних осіб у ПАТ КВ «Ощадбанк». Особиста сторінка у соціальній мережі була створена напередодні місцевих виборів. Перша та єдина публікація на сторінці стосується мотивації висування на посаду міського голови Ізюма. На посаду міського голови висувається вперше.

Анатолій Фомичевський – чинний депутат Ізюмської міської ради, висувається на посаду мера Ізюма від політичної партії «Опозиційна платформа-За життя». Це вже не перша спроба кандидата отримати крісло голови Ізюму.

У 2010 році Фомичевський балотувався на посаду міського голови Ізюму та в депутати Ізюмської міської ради від «Комуністичної партії України». Крісло мера не здобув, але депутатом Ізюмської міської ради VI скликання був обраний. На парламентських виборах 2012 року висувався у 177-му окрузі (з центром у Куп’янську) знову від «Комуністичної партії України». На позачергових парламентських виборах 2014 року йшов за списком «КПУ» під 44-м номером. На місцевих виборах 2015 року Анатолій Фомичевський балотувався у мери Ізюму від політичної партії «Ліва опозиція». Посади не здобув (став третім серед кандидатів за ступенем підтримки з боку виборців: отримав 16,8% голосів).

Після заборони діяльності «Комуністичної партії України» Фомічевський, судячи з усього, залишився симпатиком її ідеології і має проросійські політичні орієнтири. Місцеві ЗМІ публікували матеріали про його прихильність до «руського міру», організацію акції «Безсмертний полк» у 2017-му в Ізюмі, участь у російській телепередачі політичної тематики у 2019 році.

У 2020 році, за декілька місяців до місцевих виборів, Фомічевський став очільником Ізюмського осередку політичної партії «Опозиційна платформа-За життя», під брендом якої балотується у мери.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).  Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».