Місцеві вибори-2020 в Лозовій: передвиборний розклад | Аналитический центр «Обсерватория демократии»

Місцеві вибори-2020 в Лозовій: передвиборний розклад

Згідно нового адміністративно-територіального устрою, Лозова, місто обласного значення, стало центром Лозівської об’єднаної територіальної громади (ОТГ) та укрупненого Лозівського району. Місто посідає другу сходинку за кількістю населення в області (після Харкова) — має 63 тисячі населення станом на липень 2020 року.

Лозівський район став четвертим районом у області за кількістю населення, поступившись Чугуївському, Харківському та Ізюмському. До його складу, крім «старого» Лозівського району, увійшли також Близнюківський та Первомайський. На території району проживає близько 154-х тисяч осіб. Це найпівденніший район області, він безпосередньо межує з Дніпропетровською областю.

Лозівська об’єднана територіальна громада — одна з найбільших громад в країні, чисельність її населення складає близько 79-ти тисяч осіб. Формування остаточного складу та приєднання населених пунктів відбувалося у три етапи, перший з яких розпочався у 2018 році. Створення ОТГ супроводжувалося критикою з боку центральної влади з приводу того, що територіальні межі та кількість населення значно перевищують середні показники. Починаючи з березня 2019 року, Лозівська міська ОТГ налічує 20 територіальних громад (75 населених пунктів Лозівського району).

Джерело: геопортал адміністративно-територіального устрою України.

У співвідношенні з новим укрупненим районом Лозівська ОТГ займає лише третину території. Але в ній сконцентровано більше половини населення району.

Бекграунд місцевих виборів Лозової

У перегонах 2010 року до Лозівської районної ради висунули кандидатів 12 політичних  партій: «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»», «Відродження», «Сильна Україна», «Комуністична партія України», «Партія промисловців і підприємців України», «Єдиний Центр» «Народна партія», «Фронт Змін», «Соціал-демократична партія України (об’єднана)», «Аграрна партія України», «Соціалістична партія України».

За місця у Лозівській міській раді боролися 17 партій: «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»», «Відродження», «Сильна Україна», «Комуністична партія України», «Партія промисловців і підприємців України»,  «Народна партія», «Наша Україна», «Свобода», «Фронт Змін», «Єдиний Центр», «Реформи і порядок», «Соціал-демократична партія України (об’єднана)», «Європейська партія України», «Союз лівих сил», «Соціалістична партія України», «Прогресивна соціалістична партія України»..

Але лише 3 з них — «Партія регіонів», «ВО «Батьківщина»» та «Партія промисловців і підприємців України» — висунули кандидатів на посаду міського голови Лозової.

За підсумками місцевих виборів 2010 року до Лозівської районної та міської рад, перемогу отримала «Партія регіонів». У районній раді представники цієї партії зайняли більше половини місць — 24 з 42-х, у міській раді – половину: 25 місць з 50-ти. Другою за кількістю отриманих місць у Лозівській районній раді стала партія «Сильна Україна» (7 місць), а у Лозівській міській раді – політична партія «ВО «Батьківщина»» (7 місць).

Місце мера посів Сергій Степанов – висуванець та член «Партії промисловців і підприємців України», приватний підприємець, генеральний директор сімейного оптово-торгівельного товариства «Кредо».

Джерело: дані ЦВК.

Ситуація з місцевими виборами 2015 року кардинально змінилася: «Партія регіонів», що отримала більшість місць на попередніх виборах, та «Комуністична партія України» пішли у небуття. У боротьбу за велику електоральну нішу, яка залишилися від них, вступили інші «старі» та декілька «нових» партій.

У 2015 році до Лозівської районної ради кандидатів висунули 9 політичних  партій: «Європейська солідарність» («БПП «Солідарність»»), «ВО «Батьківщина»», «Відродження», «Наш край», «Ліва опозиція» («Нова держава»), «Радикальна партія Олега Ляшка», «Соціалісти», «Українське об’єднання патріотів-Укроп», «Аграрна партія України». Загалом, 155 зареєстрованих кандидатів-висуванців від партій — на 34 депутатських місця.

Списки кандидатів до Лозівської міської ради подали 13 політичних  партій: «Європейська солідарність»» («БПП «Солідарність»»), «ВО «Батьківщина»», «Відродження», «Партія промисловців і підприємців України», «Сильна Україна», «Наш край», «Волонтерська партія України», «Ліва опозиція» («Нова держава»), «Патріот», «Сила людей», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Соціалісти», «Українське об’єднання патріотів-Укроп». Всього, 195 зареєстрованих кандидатів від партій — на 36 наявних місць у міській раді.

З них лише одна партія — «ВО «Батьківщина»» — висунула кандидата на посаду Лозівського міського голови – члена однойменної партії, приватного підприємця Ігоря Коломака. Ще два претенденти, що зазначили у реєстраційних документах партійну приналежність — член «Соціалістичної партії України» Ігор Кошляк та член «Народного фронту» Геннадій Пономар — шли самовисуванцями.

Підсумки місцевих виборів 2015 року показали, що після розпаду «Партії регіонів»  жодна інша політсила не змогла зайняти місце домінуючої та забезпечити себе такі високі електоральні показники. На виборах до Лозівської районної раді у 2015 році найкращий результат показала провладна партія «БПП «Солідарність»» (отримала 14 місць з 34-х), а до міської ради – політична  партія «Відродження» (9 мандатів з 36-ти).

Дані: дані ЦВК.

Зміна політичного режиму на центральному рівні, що відбулася у 2014 році та пролягла між місцевими виборами 2010 і 2015 років, значним чином переформотувала політико-партійне поле Лозової. Але набагато менше відбилася на персональному розрізі депутатського складу. За результатами місцевих виборів 2015 року, особовий склад Лозівської міської ради VII-го скликання оновився лише на 53%. 17 депутатів з 36-ти виявилися «старими обличчями», які обиралися і в 2010 році. Більшість депутатів, що пройшли до ради від «Партії регіонів» та «Комуністичної партії України», які на момент місцевих виборів 2015 року перестали існувати, просто змінили суб’єкт подання й перейшли до інших партій: «Відродження», «БПП «Солідарність»», «Наш край», «Ліва опозиція», «Партії промисловців і підприємців України».

Щоправда, діючий мер Лозової, переможець виборів-2010, Сергій Степанов свою посаду не втримав. Перебування у «Партії регіонів», куди його наполегливо «запросили» після перемоги на місцевих перегонах 2010 року, для нього стало фатальним. Й хоча, у 2014-му році він вийшов з «Партії регіонів» одним з перших й у 2015-му балотувався безпартійним самовисуванцем, це не допомогло, і за результатами виборів-2015 він поступився іншому безпартійному самовисуванцю — Сергію Зеленському.

Місцеві вибори-2020: кандидати у депутати Лозівської міської ради

До Лозівської міської ради на виборах 2020 року кандидатів висунули 14 партій: «Акцент», «Блок Кернеса-Успішний Харків!», «Блок Світличної «Разом!», «ВО «Батьківщина», «Європейська солідарність», «За майбутнє», «Ліва опозиція», «Наш край», «Опозиційна платформа-за життя», «Партія Шарія», «Патріот», «Рідне місто», «Сила і честь», «Слуга народу».

На 38 депутатських місць у міськраді Лозової претендують 432 кандидати. Найбільшу амбітність щодо входження до міськради виявили 3 партії: «Блок Кернеса-Успішний Харків!», «Блок Світличної «Разом!», «Слуга народу». Вони подали по 38 кандидатів у списках – максимально можливу кількість. Демоструючи одночасно й свою кадрову спроможність: змогли залучити до списків найбільшу кількість претендентів.

Це логічно з огляду на ресурсність цих партій: статус правлячої у «Слуги народу», асоційованість «Блоку Кернеса-Успішний Харків!» з мером обласного центру, певна «вкоріненість» «Блоку Світличної «Разом!» у Лозовій: Світлична тут пермогла на проміжних виборах народного депутата у березні 2020-го, а з наближенням місцевих виборів часто відвідувала Лозівський район, демонструючи намагання вирішувати місцеві проблеми, зокрема, ситуацію із невиплатами зарплат та відсутністю замовлень на Панютинському вагоноремонтному заводі.

«Першим номером» у виборчому списку партії «Акцент» йде Ігор Ткачук, директор Лозівської телерадіокомпанії «Вектор». Партія лише нещодавно стала видимою у передвиборному процесі, коли її регіональні очільники, колишній голова Харківської облдержадміністрації Ігор Балута та екс-нардеп Олександр Кірш заявили про намір цієї політсили взяти участь у виборчих перегонах на Харківщині. Тим не менш, швидко сформувала виборчі списки, хоча й невеликі, у порівнянні із іншими партіями – до Лозівської міськради від цієї політсили балотується лише 26 кандидатів.

«Блок Кернеса-Успішний Харків!», маючи великі організаційні та фінансові ресурси, проявляє бурхливу активність у проведенні передвиборних акцій у Лозовій. Активісти та прихильники партії влаштовують благодійні акції, проводять інформаційну кампанію з громадянами, організовують розважальні заходи для мешканців міста. «Першим номером» виборчого списку цієї партії йде Максим Зеленський, який має однакове прізвище не лише з Президентом Володимиром Зеленським, а й з діючим міським головою Лозової Сергієм Зеленським.

Партійна організованість та досвід ведення політичної кампанії вбачається у передвиборній діяльності партії «Блок Світличної «Разом!»». Юлія Світлична (яка була обрана народною депутаткою на довиборах у 179-му окрузі 15 березня 2020-го) регулярно відвідує Лозівщину, з’являється на урочистих офіційних заходах, демонструє намагання сприяти вирішенню місцевих проблем. Ця активність помітно посилилася з наближенням місцевих виборів. Судячи з усього, Світлична розглядає Лозівський район як пріоритетний в плані заходу кандидатів її партії до місцевих рад. Першим кандидатом у виборчому списку «Блоку Світличної «Разом!» став керуючий справами виконавчого комітету Лозівської міської ради Юрій Кушнір. 10 вересня в особистому профілі у соціальній мережі Facebook Юлія Світлична розмістила фото з командою, яка йде на місцеві вибори-2020 до Лозівської районної та міської рад.

Виборчий список «ВО «Батьківщина»» очолив Олександр Поляков. 9 вересня на Facebook-сторінці «Команда Олександра Полякова» було розміщено повідомлення, що під його керівництвом «Батьківщина» йде на місцеві вибори у Лозовій. Олександр Поляков приватний підприємець, за відкритими даними, неодноразово вигравав тендери на різні види робіт для комунальних підприємств міста, а також очолював комунальне підприємство «Парк», що займається благоустроєм міста. «Батьківщина» висунула 28 кандидатів до міськради Лозової.

Помітно, що позиції «Батьківщини» у Лозовій, протягом останніх виборчих циклів, поступо втрачалися: у 2010-му вона посіла друге місце серед партій за кількістю отриманих мандатів, а в 2015-му – вже четверте. Зараз її міський осередок переживає внутрішні трансформації: два активних та відомих члена партії, Максим Інкін та Ігор Коломак, вийшли з «Батьківщини» та приєдналися до політичної партії «Патріот». Втім, втрата «Батьківщиною» позицій в місті почалася ще у 2013-2014 роках, коли багато її членів перейшли до популярної тоді «БПП «Солідарність».

Політична партія «Європейська солідарність», яка в період минулих місцевих виборів була пропрезидентською і посіла друге місце за кількістю отриманих мандатів у Лозівській міськраді, зараз висунула «першим номером» Євгена Олексійовича Кобу. Він має спільне по-батькові з Сергієм Кобою – секретарем Лозівської міськради, який пройшов у 2015-му від «БПП «Солідарність» і очолював міський осередок партії. На позачергових виборах народного депутата у 179 окрузі навесні 2020-го Сергій Коба висував свою кандидатуру від політичної партії «Європейська солідарність», але зняв її через 9 днів. Помітно, що на нинішніх виборах, у порівнянні з виборами 2015-го, «Євросолідарність» проявляє суттєво меншу активність і амбіції: до міськради Лозової висунула список з 28-ми кандидатів.

У списку «За майбутнє» першим кандидатом значиться Євген Загорулько, лозівський підприємець, який протягом останніх років багато разів вигравав тендери на проведення робіт для комунальних підприємств Лозової.

Список партії «Ліва опозиція» очолює Олексій Корпан — заступник Лозівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів міськради. Він займає цю посаду з 2018-го року, а до цього, з 2010-го був селищним головою Панютина, поки воно не увійшло до складу Лозівської міської громади. У 2010-му він був обраний на посаду голови Панютинської селищної ради від «Комуністичної партії України», будучи членом цієї партії. А у 2015-му вже балотувався на цю ж посаду шляхом самовисування як безпартійний. Тоді йому також вдалося перемогти на виборах і очолити Панютине. Корпан брав участь й у парламентських виборах: у 2012-му та 2014-му балотувався за списками «КПУ» (під 43-м та 74-м номерами у списках відповідно), але депутатський мандат не здобув.

«Наш край» висунув першим кандидатом у списку  Сергія Войцеховича, який і на минулих місцевих виборах 2015 року висувався і пройшов в депутати до Лозівської міськради від цієї партії. У раді Войцехович є членом постійної комісії з питань земельних відносин,  містобудування та архітектури, а також головою фракції «Солідарність». До того ж, є директором КП «Тепловодосервіс» Лозівської районної ради.

На чолі виборчого списку партії «Опозиційна платформа-За життя» — Андрій Гагун, адвокат, який займається приватною юридичною практикою. А на своїй сторінці у Facebook активно розміщує пости з критикою чинної влади Лозової, а також, як і більшість «перших номерів» інших партійних списків, презентує свою команду кандидатів до місцевої міськради.

«Партія Шарія» в якості першого кандидата у виборчому списку представила Андрія Нижника, депутата Лозівської міськради поточної каденції, який пройшов до ради за результатами виборів 2015 року від  «Партії промисловців та підприємців України», будучи членом цієї партії. Він очолює фракцію цієї партії, є членом постійної комісії з питань бюджету та залучення інвестицій міськради, а також займається приватним підприємництвом.

Політична партія «Патріот» брала участь у виборах в Лозовій у 2015-му: тоді сформувала список з 10-ти кандидатів, але вони до міськради не пройшли (отримали 259 голосів виборців, що складає 1,3%). З того часу партія посилилася як колишніми відомими в місті представниками «Батьківщини», так і активістами – учасниками АТО, чия спільнота досить згуртована в місті. Один з лідерів «Патріоту», Сергій Слабун, балотувався у 179-му окрузі на позачергових виборах народних депутатів України у 2019 році, але набрав всього 1,28% голосів виборців. Зараз партія сформувала досить чисельний список з 30-ти кандидатів, а очолив його Ігор Коломак, який паралельно балотується на посаду міського голови Лозової. Він є депутатом Лозівської міськради поточного скликання, пройшов до неї на виборах 2015-го від «Батьківщини», а зараз, як і деякі інші активні члени місцевого осередку «Батьківщини», перейшов до команди «Патріоту».

Виборчий список партії «Рідне місто» очолює Сергій Степанов — голова обласного осередку цієї партії та колишній міський голова Лозової (обіймав посаду з 2010 до 2015 року). У 2010 балотувався на місцевих виборах від «Партії промисловців і підприємців України», на місцевих виборах 2015 року також брав участь у виборах на посаду міського голови, йшов самовисуванцем, але вибори програв. На президентських виборах-2019 був довіреною особою кандидата Юрія Бойка у 179-му окрузі. А на парламентських виборах 2019 року висувався кандидатом у нардепи від «Опозиційної платформи-За життя». Тоді, як відомо, в окрузі переміг Олексій Кучер, а Степанов набрав всього 10,74% голосів. Сергій Степанов є генеральним директором товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Кредо» та одним з засновників (спільно з сином) ТОВ «Агро-партнер 2013».

Партія «Сила і честь» в минулому виборчому циклі у боротьбі за мандати  Лозівської міськради участі не брала. А зараз зареєструвала досить велику кількість кандидатів – 34. «Першим номером» виборчого списку йде Тетяна Лазуренко — голова Лозівського міськрайонного осередку партії, волонтерка і громадська діячка. Під час президентської та літньої парламентської кампаній 2019 року була координаторкою волонтерської Зе-команди на Лозівщині. На проміжних виборах до парламенту у березні 2020-го балотувалася у 179-му окрузі шляхом самовисування, але не пройшла.

Політична партія «Слуга народу» у Лозовій не має сформованого місцевого осередку. Втім, активно веде передвиборну кампанію: в місті розташована велика кількість білбордів з типовими лозунгами партії («Лозова — це ти»), а також з портретами кандидатів від партії. особливо часто зустрічаються білборди з Ігорем Турченко, який йде 12-м номером у виборчому списку партії. Він — директор державного підприємства «Дороги Харківщини», до цього працював заступником директора Департаменту капітального будівництва у Харківській облдержадміністрації та в Харківському облавтодорі. Переважна більшість його публікацій у соцмережах стосується відбудови доріг Харківщини, які реалізуються в рамках програми «Велике будівництво». Очолює виборчий список партії й одночасно балотується на посаду голови Лозової місцевий бізнесмен Олексій Криворучко.

Кандидати на посаду міського голови Лозової

На посаду міського голови Лозової зареєстровано 5 кандидатів. Першими офіційні заяви на реєстрацію до міської ТВК подали представник малого бізнесу, громадський активіст Ігор Кошляк та діючий мер Сергій Зеленський, про що сповістили через соціальні мережі. Пізніше заяви подали ще 3 претенденти на міську владу: Василь Довгань, Ігор Коломак та Олексій Криворучко. Коломак та Криворучко, до того ж, балотуються до Лозівської міськради і очолили виборчі партійні списки: перший – партії «Патріот», а другий – «Слуги народу».

Василь Довгань зареєстрований кандидатом на посаду міського голови Лозової від політичної партії «Опозиційна платформа-За життя». За результатами місцевих виборів 2015-го року був обраний депутатом до Лозівської міської ради від партії «Українське об’єднання патріотів-Укроп». Зараз – депутат міськради, член постійної комісії  з питань бюджету та залучення інвестицій. Займається приватним підприємництвом, на посаду міського голови балотується вперше.

Сергій Зеленський — діючий мер міста Лозова, який знову претендує на цю посаду. На місцевих виборах у 2015-му році балотувався шляхом самовисування, за результатами виборів, за нього проголосувало 46% виборців (перемогу здобув з різницею в 11% голосів від колишнього міського голови Сергія Степанова). До цього, на виборах 2010-го пройшов депутатом до Лозівської міськради від «Партії регіонів». Ще раніше, з 2005-го по 2010-й роки був керівником Лозівської райдержадміністрації. Зеленський є співзасновником ТОВ «Агропромтехсервіс» у Лозовій, яке було створене у 2001 році. Основною сферою діяльності компанії є вирощування зернових та бобових культур.

Позиції Зеленського у місті досить міцні, він за час своєї каденції «вкорінився» у місцеве політико-бізнесове середовище, активно використовував доступні організаційні ресурси для підвищення свого рейтингу у населення. На сайті Лозівської міської ради в позитивному ключі висвітлюються результати діяльності міського голови у різних сферах. У серпні 2020 у мережі Facebook з’явилася публічна сторінка мера для поліпшення комунікації з громадянами. Основними темами стають привітання з державними та місцевими святами, відкриття майданчиків і відремонтованих будівель, участь мера у публічних заходах міста. У цьому ж місяці була запущена «гаряча лінія» з Лозівською міською радою для вирішення термінових питань громадян. 18 вересня на сторінці опубліковано офіційне рішення Зеленського балотуватися на посаду міського голови Лозової.

Ігор Коломак – депутат Лозівської міської ради двох скликань (попереднього VI-го та поточного VII-го). Як на виборах 2010-го, так і у 2015-му балотувався від партії «Батьківщина». Очолював Лозівський міський осередок цієї партії, а на початку вересня 2020-го заявив про вихід з неї. Також у 2015-му балотувався на посаду міського голови Лозової, але не пройшов, посівши 3-те місце з 11%-ми голосів виборців.

В цьому році, після переходу Коломака до партії «Патріот» на з’їзді обласного осередку його було обрано як представника партії на посаду голови Лозової. Сторінки місцевого осередку партії не створено, політична агітація кандидата відбувається у його профілі на Facebook. Основними меседжами Коломака є: необхідність об’єднання усіх політичних сил, підтримка націоналістичного курсу та адаптивна політика оподаткування для ФОПів.

Кандидат у мери Лозової Ігор Кошляк є засновником Лозівської громадської організації «Соціальні ініціативи», активістом у громадському русі «Живемо за Конституцією». Кандидат має публічний профіль у Facebook з вересня 2019 року. Веде просвітницьку діяльність серед населення Лозівської територіальної громади щодо конституційних прав. Публікує звіти зустрічей з громадянами та відео-звернення.

Створення гідних умов життя та праці для громадян з метою зменшення міграції населення Кошляк називає своїми основними завданнями на посаді голови Лозової в разі обрання. Передвиборна програма кандидата вже оприлюднена і складається з 12-ти кроків, серед яких: реальне місцеве самоврядування, розвиток економіки та створення нових робочих місць, модернізація об’єктів житлово-комунального господарства, вирішення проблем в сфері охорона здоров’я та освіти, налагодження комунікації влади та населення.

Олексій Криворучко — кандидат на посаду голови Лозової, який балотується від партії «Слуга народу». Намір боротися за мерське крісло Криворучко висловив 4 вересня на своїй публічній сторінці у Facebook. Політичною агітацією він займається, в тому числі, через платформу ГО «Справа всіх. Приєднуйся!». Ця громадська організація також тісно співробітничає з Харківським обласним осередком партії «Рідне місто». Криворучко — підприємець, його бізнес пов’язаний із транспортом та міськими пасажироперевезеннями: він керівник приватного підприємства «Лозівське грузопасажирське автотранспортне підприємство», ТОВ «ТВС-10» (нерухоме майно), ТОВ «Еліт авто сервіс» (автотранспортні деталі). Одним з основних меседжів кандидата є обов’язковість «прозорості» підприємницької діяльності.

Аналіз передвиборної кампанії на посаду міського голови Лозової показує, що процес розгортається досить мляво. Сергій Зеленський, який має тут міцні позиції і вкоріненість у місцеве політико-бізнесове середовище, схоже, не планує ці позиції втрачати. Фактором млявого передвиборного процесу в певній мірі можна вважати те, що колишній міський голова Лозової Сергій Степанов (каденція 2010-2015-го років) вирішив цього разу не боротися за мерське крісло, — він йде лише кандидатом у депутати міськради і очолює виборчий список партії «Рідне місто».

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).  Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».