День знань у Харкові напередодні кампанії з виборів мера | Аналитический центр «Обсерватория демократии»

День знань у Харкові напередодні кампанії з виборів мера

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» здійснив моніторинг цьогорічної політичної активності на святкових заходах до Дня знань: хто «засвітився» на урочистостях 1 вересня у школах Харкова та в загальноміських заходах, з чим й які школи відвідали, як варто розцінювати таку активність з огляду на майбутні вибори міського голови.

Цього року напередодні 1 вересня карантинні обмеження були значно слабшими, у порівнянні з минулорічними. Чинний Прем’єр-міністр на засіданні уряду 26 серпня заявив, що навчальний рік розпочнеться у звичному форматі, адже це дозволяє епідеміологічна ситуація з Covid-19: країна перебуває на «зеленому» рівні епіднебезпеки.

МОЗ України 29 серпня на своєму сайті оприлюднило рекомендації для закладів освіти відносно формату проведення урочистостей та «лінійок» до Дня знань. Зазначено, що святкові заходи не є обов’язковими, їх проведення залишається на розсуд адміністрацій шкіл. Але, якщо школа вирішить проводити святкування, мають бути дотримані протиепідемічні міри, які наводяться у Рекомендаціях.

Ще раніше, 18 серпня,  директор Департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко на брифінгу зазначила, що у школах Харкова 1 вересня відбудеться День знань, а формат святкування школи обиратимуть самостійно, з дотриманням карантинних вимог.

Рекомендації профільних високопосадовців адміністрації шкіл, як правило, сприймають в якості керівництва до дій.  1 вересня в школах Харкова були проведені урочистості до Дня знань. І хоча формат заходів залишався на розсуд керівництва шкіл, але в більшості з них вирішили не відступати від багаторічної «традиції» (закладеної ще в радянські часи) і провели звичні  святкові «лінійки».

Харківський «політбомонд» на святкуваннях Дня знань у навчальних закладах

За тою ж сумнівною «традицією»,  урочистості до Дня знань у багатьох закладах освіти відвідали представники місцевого політикуму: чиновники та депутати органів самоврядування.

Особливо відрізнився Ігор Терехов, секретар Харківської міської ради, який, до того ж, не приховує своїх амбіцій щодо участі у майбутніх позачергових виборах міського голови. 1 вересня він відвідав урочистості у 3-х школах (гімназії №23, школах №5 та 150) та 2-х університетах (НТУ «Харківський політехнічний інститут», та у Харківському національному університеті міського господарства ім. О.М. Бекетова). А напередодні, 31 серпня, взяв участь у церемоніях посвяти в студенти ще у двох вишах:  Національному аерокосмічному університеті ім. М. Жуковського «ХАІ» та Харківському національному медичному університеті.

Щодо гімназії №23, появі там Терехова 1 вересня в новинах офіційного сайту міськради присвятили окреме повідомлення, де зазначено, що він взяв участь у відкритті шкільного стадіону, реконструйованого до Дня знань. Окрім того, 2 вересня відбулося відкриття стадіону у школі №171, де секретар міськради також був присутній.

В підсумку, у святкові дні Терехов «засвітився» у 8-ми закладах освіти: 4-х школах та 4-х університетах. Інформаційні повідомлення про ці відвідування (з привітаннями та фото) оприлюднювалися не лише на офіційному сайті міськради, а й активно розповсюджувалися соцмережами: на сторінках міськради, навчальних закладів та адміністрацій районів міста.

Подібний святковий «вояж» потенційного кандидата у мери, який, перебуває на впливовій посаді секретаря міськради, з огляду на наближення виборів виглядає електорально спрямованим. Очевидно, таким чином Терехов намагається підвищити свою впізнаваність та популярність у виборців.

Окрім Ігоря Терехова, шкільні урочистості відвідували й інші представники місцевого самоврядування – посадовці та депутати місцевих рад. Депутат міськради Ігор Аріх (від «Блоку Кернеса-Успішний Харків!») був присутній на святі у школі №22, що в Шевченківському районі міста. Аріх – голова Постійної депутатської комісії з питань транспорту та зв’язку. Навряд чи його діяльність на цій посаді дотична до шкільного життя. Пояснити його появу на лінійці у школі і виступ з привітаннями з огляду на «профільну» депутатську діяльність — важко. Втім, легко з огляду на ту частину повідомлення з сайту 22-ї школи про свято 1 вересня, в який зазначено, що «усі учні 1-4-х класів нашої школи отримали корисні сувеніри та кожен першокласник отримав запрошення до Харківського зоопарку від виконувача обов’язків Харківського міського голови Ігора Терехова».

Гімназію №116 (також Шевченківський район) 1 вересня відвідала депутатка і заступниця голови Харківської облради Валерія Мураєва (від тої ж партії, що і Аріх з Тереховим —  «Блок Кернеса-Успішний Харків!»). Разом з нею прийшли  заступник директора Департаменту у справах сім`ї, молоді та спорту — начальник управління з питань фізичної культури та спорту Харківської міськради Костянтин Курашов та президент Благодійного Фонду «Зіронька» Вікторія Лісіна. У повідомленні на сайті школи, окрім акценту на їх візиті, також зазначено, що «усі учні 1-4 класів отримали корисний сувенір від виконуючого обов’язки міського голови та запрошення до відвідування зоопарку».

Ще одна депутатка міськради від «Блоку Кернеса-Успішний Харків!» Неллі Казанжиєва (яка є головою Адміністрації Київського району міста і заступницею голови постійної депутатської комісії міськради з питань планування, бюджету і фінансів) відвідала школу №5 (Київський район). Була вона не одна, а разом з Тереховим та іншими посадовцями міста та району (зокрема, директор Департаменту освіти міськради Ольга Деменко супроводжувала Терехова в його вітальному «вояжі» школами).

96-ту школу відвідала депутатка міськради Тетяна Поздєєва («Блок Кернеса-Успішний Харків!»), яка є членом Постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та інженерної інфраструктури міста.

Ще одна депутатка міськради від «Блоку Кернеса-Успішний Харків!» Ольга Вельможна, (вона є головою Адміністрації Індустріального району, а у міськраді — секретарем Постійної комісії з питань міжнародного співробітництва, інвестицій, спортивних та іміджевих проектів) відвідала 1 вересня 2 школи: загальноосвітню №157 і гімназію №163, які розташовані в Індустріальному районі. В обидві школи її супроводжувала Олена Збицька, начальник Управління освіти адміністрації Індустріального району.

У Московському районі 58-му школу відвідала помічник народного депутата Андрія Одарченка («Слуга народу») — Євгенія Соколова. На сайті школи зазначено, що вона  «привітала учнів зі святом та презентувала нашій школі на честь Дня знань спортивні м’ячі». А місцеву владу представляв помічник депутата міськради Андрія Руденка («Блок Кернеса-Успішний Харків!») Олександр Чернуха. Руденко – член Постійної комісії з питань промисловості, економічного розвитку та власності.

У 124-й школі в якості «почесних гостей» побували два депутати «Блоку Кернеса-Успішний Харків!» — міськради Олексiй Артикуленко (директор Департаменту контролю і член Постійної комісії з питань транспорту та зв’язку) та облради Михайло Різник (комісія з питань екології, природокористування, охорони довкілля, надзвичайних ситуацій та ліквідації їхніх наслідків).

Голова адміністрації Немишлянського району, депутат Харківської міськради Тетяна Топчій і депутат Харківської облради Кирило Кернес (обидва – з фракцій «Блоку Кернеса-Успішний Харків!» у відповідних радах) були на урочистостях у 61-й школі. А Кернес – ще й у 82-й, де навчався він сам і його батько Геннадій Кернес.

Пост від 1 вересня Facebook-сторінки Адміністрації Холодногірського району повідомляє, що у святкових заходах шкіл району взяли участь два депутати міськради — Юрій Медведєв та Валентина Бондар. Обидва – з фракції «Блок Кернеса-Успішний Харків!». Перший – член Постійної комісії з питань містобудування, архітектури та земельних відносин, а друга – заступниця голови Постійної комісії з питань місцевого самоврядування, гласності та депутатської діяльності.

На згадуваній Facebook-сторінці також  зазначено, що «на святкових лінійках пролунали слова привітання від виконувача обов’язків Харківського міського голови Ігоря Терехова, а кожен учень початкової школи отримав від нього подарунок».

«Розклади Терехова» — подарунки для молодшокласників 

В якості «подарунків» учням молодших класів шкіл Харкова 1 вересня від імені виконувача обов’язків Харківського міського голови Ігоря Терехова роздавали розклади занять, роздруковані на картоні, з якісною поліграфією. На багатьох офіційних сайтах шкіл, їх Facebook-сторінках, а також – на сторінках адміністрацій районів у постах про святкування 1 вересня розміщені фото молодших школярів, які тримають в руках ці розклади.

Джерела зображень: Facebook-сторінка Адміністрації Холодногірського району Харкова, Facebook-сторінка школи №106.

В нижній частині розкладів великими літерами надруковано «Ігор Терехов», а також розміщена частина логотипу «Блоку Кернеса-Успішний Харків!», широко розкрученого та популяризованого під час минулорічної агітаційної кампанії партії. Його цілком впізнавана та достатня для повної ідентифікації приналежності частина з написом «Успішний Харків».

Схожим прийомом, коли подібні «сувеніри» (блокноти, сумки, браслети тощо) роздавалися учням на святкових заходах, користувався Геннадій Кернес напередодні минулих виборів.

Як і минулого року, виборчий процес 1 вересня зараз ще не розпочався, отже під законодавчі обмеження, унормовані Виборчим кодексом, подібні «дарувальні акції» від імені та з ім’ям посадовця — потенційного кандидата в мери, не підпадають. В той же час, виглядають ці «розклади Терехова», в сукупності із фактом їх масового розповсюдження серед школярів, як електорально спрямована реклама з використанням адміністративного ресурсу, призначена підвищити електоральну популярність посадовця — одного з потенційних кандидатів у мери міста — напередодні виборчого процесу. В ролі цільової аудиторії тут виступають не самі учні, а їх батьки.

Крім того, Закон України «Про освіту» (стаття 31) прямо забороняє зберігання, розміщення та розповсюдження у закладах освіти реклами, подарунків, інших матеріальних чи нематеріальних об’єктів (крім підручників), які містять символіку політичних партій, прізвища та імена виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Джерела зображень: Facebook-сторінка Адміністрації Новобаварського району, Facebook-сторінка школи №108, офіційний сайт школи №40.

Вітання від Терехова на сайтах шкіл 

До Дня знань на офіційних сайтах майже усіх шкіл міста було розміщене «Вітання виконувача обов’язків Харківського міського голови Ігоря Терехова з нагоди початку навчального року».

Текст вітання – у всіх школах ідентичний, відрізняються лише назви та номери шкіл у «шапці» звернення. Змістовності або оригінальних меседжів у тексті привітання не спостерігається. Робиться відсилка до загальнонаціональної ідеї Незалежності (підкреслено, що країна цього року святкує 30-річчя). Далі йде регіональний акцент: вітальник пишається здобутками харків’ян в освіті, висловлює впевненість у розвитку інтелектуального потенціалу міста. Після цього – підкреслює право на навчання кожного, висловлює побажання легкого навчання першокласникам і корисного – старшим учням, відвішує вербальний реверанс вчителям та батькам. Завершується вітання підписом – «З повагою виконувач обов’язків Харківського міського голови Ігор Терехов».

Текст виглядає поверховим, недоопрацьованим в плані ідейної складової, не відображає особистісного бачення посадовцем-вітальником майбутнього харківських шкіл, жодним словом не позначає господарських або організаційних зусиль міської влади щодо освітньої галузі.

Крім того, містить сумнівні стилістичні звороти та пунктуаційну помилку. Звернення на початку вітання до «батьків школи» викликає скоріше комічні аналогії з «батьками-засновниками» або «батьками нації», аніж — з батьками учнів школи. У підписі пропущена кома: після сполучення «З повагою» вона мала б стояти за правилами пунктуації.

Звертає увагу, шо на сайтах майже усіх шкіл текст розміщений з цією помилкою. Це є свідченням, що адміністрації закладів підійшли до його оприлюднення формально, навіть не стали його коригувати. Хоча помилка дуже кидається в очі у День знань.

Джерела зображень: офіційні сайти шкіл №142 (Московський район), №4 (Київський район), №113 (Індустріальний район).

Левова більшість шкіл розмістили вітання Терехова 31 серпня, лише деякі – 1 вересня. Очевидно, воно було розіслано адміністраціям навчальних закладів міськрадою напередодні Дня знань, з розпорядженням оприлюднити його на сайтах та святкових заходах. Школи розмістили, вочевидь, самого тексту вітання не прочитавши. Навіть, його першого речення – «Сьогодні набуває прав новий навчальний рік!». Лише одиниці закладів освіти додали відсутню кому у підпис.

Між тим, для розповсюдження вітання було докладено чимало адміністративних зусиль: воно не лише опубліковано на сайтах майже усіх шкіл, а й активно «розганялося» у Facebook, на сторінках шкіл та адміністрацій районів міста.

Масовий «карнавал» на площі Свободи 

За даними МОЗ України, станом на 1 вересня Харківщина виявилася другою (після Київської області) серед «антилідерів» по підтвердженим за добу випадкам Covid-19 (177 випадків). І другою (після Дніпропетровщини) – за смертністю від цієї хвороби (зафіксовано 7 смертей).

Однак, ані це, ані те, що в Харкові вакциновано від Covid-19 всього 21% працівників освіти, не завадило міській владі провести 1 вересня на площі Свободи масовий святковий захід  — парад-карнавал «Місто знань», у якому взяли участь близько 1,5 тис. школярів, студентів, викладачів і 50 творчих колективів з районів міста. Захід тривав з 18-ї години до пізнього вечора, включав театралізовану ходу представників навчальних закладів, флешмоб, святковий концерт, феєрверк, а також – виступ секретаря міськради Терехова з привітанням зі сцени.

Джерело зображень: Офіційний сайт Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету.

Змістовністю виступ не відрізнівся: Терехов привітав учнів та студенів з початком нового навчального року і заявив, що вчитися у Харкові – це круто. А наприкінці зазначив, що «ми разом з вами започаткували нову традицію для міста Харкова — проводити карнавали знань щороку 1 вересня!»

Між тим, «традицію» проведення масових заходів на площі Терехов не стільки «започаткував», скільки перейняв у Геннадія Кернеса, який, будучи міським головою, до пандемії часто виступав ініціатором і фігурантом подібних заходів. Хоча вони не називалися «карнавалом», але так само включали флешмоби, концерти та феєрверки. Фактично, таким чином Терехов напередодні виборчої кампанії за допомогою схожого масового заходу транслює і підкріплює тезу про свою спадкоємність щодо Кернеса, його стилю та методів персональної популяризації у виборців.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії». 

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).  Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».