Яким буде вплив пандемії коронавіруса на проведення місцевих виборів (передвиборну кампанію і можливу їх відстрочку)? | АНАЛIТИЧНИЙ ЦЕНТР «ОБСЕРВАТОРІЯ ДЕМОКРАТІЇ»

Яким буде вплив пандемії коронавіруса на проведення місцевих виборів (передвиборну кампанію і можливу їх відстрочку)?

6 квітня в інтерв’ю «РБК-Україна» голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко повідомив, що на даний момент в партії влади не бачать підстав для скасування або перенесення місцевих виборів з їх конституційної дати (25 жовтня 2020 року). У будь-якому випадку, рішення про проведення або перенесення виборів буде політичним, і мінімально залежати від реальної епідеміологічної ситуації (в цьому році вже був прецедент проведення довиборів до парламенту під час карантину в 179-му окрузі). Якщо в «Слузі народу» змінять свою думку, то перенесення виборів може мотивуватися:

  • незавершеністю адміністративно-територіальної реформи та децентралізації,
  • неможливістю повноцінно профінансувати вибори в цьому році через кризу (в держбюджеті вже зменшили витрати на проведення виборів більш ніж удвічі),
  • важкої епідеміологічною ситуацією,
  • посиланням на досвід європейських держав, які перенесли вибори.

Однак для цього в парламенті необхідно знайти конституційну більшість – пропрезидентській фракції доведеться не тільки взяти на себе відповідальність за це іміджево непопулярне рішення, що провокує звинувачення в узурпації влади, а й знайти ситуативних союзників, які розділять цю відповідальність (мотив тут може бути тільки у «Європейської солідарності», якій вигідно зберегти місцеві ради в максимально наближеному до підсумків виборів-2015 вигляді). На сьогоднішній день це виглядає малоймовірним – швидше, для самої фракції «Слуги народу» це буде розколююче питання, і домогтися консолідації депутатів не вдасться. З огляду на стійке падіння підтримки «Слуги народу» і те, що зима найчастіше є найбільш несприятливою порою року для влади, електорального резону переносити вибори на весну-2021 у пропрезидентської партії теж немає.

Ключові електоральні ефекти ситуації з карантином, пандемією і економічною кризою, які видно вже зараз і які можуть бути спроектовані на хід передвиборчої кампанії:

  • посилення позицій місцевої влади і відцентровий тренд «м’якої феодалізації» держави;
  • зворотний рух маятника електорального запиту від «нових облич» (тренд 2019 роки) до «міцних господарників»;
  • зростання патерналістських настроїв у виборців, впевнених, що хто-небудь (держава, мерія, бізнесмени, депутати, кандидати) повинен займатися соціальним забезпеченням (і іншими видами допомоги) мешканців;
  • як наслідок – легітимізація в суспільній свідомості технології роздачі продовольчих пайків та інших видів прямого і непрямого підкупу виборців, якими вже почали займатися політичні сили; карантинний досвід ізоляції та дистанціювання підвищить пріоритетність запиту виборців на індивідуальні, а не спільні блага, на відчутні «тут-і-зараз», а не обіцянки;
  • можливо, почнеться зростання абсентеїзму, вибори з низькою активністю виборців.

Аналітичний центр «Обсерваторія демократії».   

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».