Online-дискусія «Новообрана влада в громадах Харківського регіону: діяльність, використання програмно-цільового підходу, транспарентність» | Аналітичний центр «Обсерваторія демократії»

Online-дискусія «Новообрана влада в громадах Харківського регіону: діяльність, використання програмно-цільового підходу, транспарентність»

17 червня 2021 року Аналітичний центр «Обсерваторія демократії» у рамках проекту «Просування демократичного голосування в Східній Україні» провів дискусію в Online-форматі «Новообрана влада в громадах Харківського регіону: діяльність, використання програмно-цільового підходу, транспарентність», під час якої аналітики «Обсерваторії демократії» презентували та обговорили з експертами, представниками органів місцевого самоврядування та громадськості розроблений Рolicy paper за результатами проведеного моніторингу роботи обраних за підсумками місцевих виборів-2020 органів місцевого самоврядування в громадах Харківської області.

Попередньо до органів місцевого самоврядування всіх 56-ти громад Харківського регіону було надіслано запрошення взяти участь у дискусії та текст дослідження, винесеного на обговорення.

Основним спікером виступив аналітик Центру, кандидат політичних наук Антон Авксентьєв, модератором – кандидат політичних наук Максим Фоломєєв. У своєму виступі Антон Авксентьєв презентував дослідження, виявлені проблеми та основні результати, розроблені рекомендації щодо їх подолання за напрямами:

  • політичної боротьби в громадах за умов квазі-партизації місцевих рад;
  • проблем нормативно-правового забезпечення управління розвитком громад;
  • розробки і реалізації Стратегій розвитку громад;
  • затвердження і фінансування місцевих цільових програм;
  • прозорості місцевої влади в громадах.

Наприкінці виступу він заначив, що в умовах децентралізації особливого значення набуває транспарентність місцевої влади, яка має підвищуватися шляхом надання доступу до офіційних документів на сайтах громад, а  також – посилення залучення мешканців до місцевого самоврядування.

Аналітик «Обсерваторії демократії», кандидат філософських наук Тетяна Чистіліна акцентувала на проблемах нормативно-правового забезпечення розробки та реалізації в громадах Стратегій розвитку, програм соціально-економічного розвитку та цільових програм. У своєму виступі вона відмітила, що воно є фрагментарним, невпорядкованим, містить неоднозначні положення і колізії. Через це місцева влада не отримує чіткого розуміння ієрархії та структури цих документів. В результаті – знижується ефективність управління розвитком громад. В якості рішення проблеми вона запропонувала розробку Міністерством розвитку громад та територій України єдиного, спеціалізованого для територіальних громад нормативно-правового акту, який би чітко регламентував розробку, реалізацію та виконання усіх місцевих прогнозно-програмних документів і базувався на принципах програмно-цільового підходу.

Учасник дискусії Олег Конотопцев – експерт, кандидат наук з державного управління – відзначив високу якість дослідження, і поставив питання щодо того, яке основне завдання ставилося при його проведенні. Антон Авксентьєв, відповідаючи на питання, таким завданням вказав необхідність визначити рівень транспарентності місцевої влади в громадах. Адже мешканцям має бути забезпечений відкритий доступ до інформації про діяльність органів місцевої влади у проактивному порядку, а не лише за запитом. Транспарентність влади – це перший крок до партисипаторності: залучення громадськості до місцевого самоврядування.

Наступним питанням Олег Конотопцев поставив необхідність функціонування саме офіційного сайту громади в якості платформи для висвітлення діяльності місцевої влади, виходячи з того, що не всі громади мають достатньо коштів для створення та утримання сайту, а в деяких – погана якість Інтернету.

Тетяна Чистіліна зазначила, що за результатами моніторингу, у січні поточного року сайтів не мали 5 громад області з 56-ти. А зараз сайтів немає лише у 3-х громад. В переважній більшості громад саме сайт органи влади та мешканці обирають в якості інформаційної платформи. Максим Фоломєєв підкреслив важливість сайту в якості інформаційного майданчику місцевої влади, адже він надає екстериторіальний доступ до інформації, що важливо для великих за територією громад, яких у Харківській області багато. А кошти на утримання сайту – невеликі, у порівнянні з коштами на друковані засоби масової інформації. Проблема – у ставленні місцевих посадовців до свого сайту, бажанні бути відкритими для мешканців.

Наступний учасник дискусії Андрій Домановський, оглядач сайту «Gromada Group Липці», висвітлив проблему створення офіційного сайту Липецької громади. Він погодився, що великих коштів для сайту не потрібно: створити його можна на безкоштовній платформі. А для наповнення контентом – доцільно забезпечити спеціальну посаду при органах самоврядування. Адже частою є ситуація, коли наповнювати сайт доручають посадовцям поза їх основними обов’язками.

Альона Котляр, начальник управління економічного розвитку та інвестицій Зміївської міської ради, зауважила, що не у всіх громадах області навіть зараз, коли Інтернет-покриття постійно розширюється, є стабільний доступ до мережі.

Євгеній Резченко, секретар Чугуївської міської ради, зазначив, що уніфікованих стандартів розміщення інформації на офіційних сайтах громад наразі немає. Важливо не стільки те, як виглядає сайт, скільки те, чи зручний він для користувачів. А для органів самоврядування громад нагальною є потреба проведення навчання щодо наповнення сайтів та підвищення рівня відкритості своєї роботи. Особливо це стосується селищних та сільських громад, адже у них бракує фахівців у сфері технічної роботи з сайтом. Й хоча для міських громад ця проблема не настільки гостра, однак, й вони також потребують навчання щодо підвищення рівня інформаційної відкритості.

Аналітик, кандидат політичних наук Світлана Топалова, підкреслила важливість сайту громади як інструменту взаємодії влади та громадськості. А також зазначила, що на сайтах треба активніше створювати е-сервіси, які б давали можливість реалізувати партнерські форми громадської участі в місцевому самоврядуванні. Онлайн-платформи – більш сучасний засіб залучення мешканців до управління громадою, ніж традиційні методи.

Наприкінці заходу аналітики «Обсерваторії демократії» запросили представників органів самоврядування громад звертатися до консультаційної ліній Центру з питань підвищення відкритості своєї роботи та залучення громадськості до процесу управління. А також зазначили, що і надалі будуть реалізовувати як моніторингові, так і тренінгові форми роботи з громадами. А учасники дискусії відзначили високий рівень презентованого дослідження та його практичної користі для підвищення якості місцевої політики та транспарентності місцевої влади.

 

Повний текст підготовленого дослідження у форматі pdf можна скачати за посиланням – https://drive.google.com/file/d/1E_XJB6sNvhUiwMqegS6la2NXCqu83MvB/view.

Online-дискусія проведена в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», який реалізується за підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED).