1. Чи можна вважати поразку всіх кандидатів Кернеса на мажоритарних округах поразкою самого Кернеса? Його популярність в Харкові знизилася? 2. Фельдман і Шенцев, схоже, виграють на округах. Чому вони, на відміну від інших старих депутатів, до цього часу популярні? 3. Чи повторить тріумф «Слуга народу» на місцевих виборах? 4. Наскільки ймовірні позачергові місцеві вибори цієї осені? | Center for Political Analysis «Observatory of Democracy»

1. Чи можна вважати поразку всіх кандидатів Кернеса на мажоритарних округах поразкою самого Кернеса? Його популярність в Харкові знизилася? 2. Фельдман і Шенцев, схоже, виграють на округах. Чому вони, на відміну від інших старих депутатів, до цього часу популярні? 3. Чи повторить тріумф «Слуга народу» на місцевих виборах? 4. Наскільки ймовірні позачергові місцеві вибори цієї осені?

1. 24 червня, на старті виборчої кампанії, Геннадій Кернес презентував Валерія Писаренка, Олександра Грановського, Дмитра Святаша, Володимира Золотарьова-молодшого, Володимира Мисика, Анатолія Денисенка та Олександра Ткаченка в якості своєї команди однодумців, які переможуть на виборах в округах Харкова та «стануть основою харківського лобі в оновленому парламенті». Тепер не стануть. Для їх проходження Кернес задіяв усі без винятку методи, які були випробувані і «спрацювали» в 2012 і 2014-му роках: адмінресурс, «джинсу», в тому числі, і в комунальних ЗМІ, спільні заходи і виходи до виборців. Не спрацювало. І для Кернеса – це, безумовно, дуже болючий кар’єрний удар. Він втрачає не лише своє, перевірене двома парламентськими каденціями, представництво в особі 4-х діючих депутатів. Втрачає й частину власного іміджу як господаря міста з близько 70 %-ною лояльністю харків’ян. Тому, так – це поразка, в тому числі, і самого Кернеса.

Наскільки значною виявиться втрата рейтингу Кернеса стане предметно зрозуміліше ближче до місцевих виборів. Поки ж, від принизливого ігнорування його «сімки кандидатів» харківськими виборцями, він, мабуть, намагатиметься дистанціюватися в парадигмі загальноукраїнського Зе-тренду, який змітає все на своєму шляху.

2. У випадку з Олександром Фельдманом і Дмитром Шенцевим, звісно, можна говорити про певний додатковий запас їхньої популярності в округах, якого не виявилося у інших «старих» депутатів, щоб витримати конкуренцію із Зе-брендом і висуванцями «ОП-За життя». Щодо Шенцева – це цілком достатнє пояснення. У випадку з Фельдманом (174 округ), окрім цього, «щадним» фактором для нього стало передчасне сходження з дистанції висуванця від партії «ОП-За життя» Ігоря Шрама – адже навіть невеликий партійний результат останнього цілком міг перекрити 4,3%-не (2798 голосів – станом на полудень 23 липня, при 88,29% оброблених протоколів) відставання висуванця «Слуги народу» і вивести Вікторію Алєксєйчук на перше місце.

3. Імовірність повторення тріумфальних результатів «Слуги народу» на майбутніх місцевих виборах досить велика. І, мабуть, вона тим вища, чим швидше вони будуть проведені. Поки Зе-бренд – у тренді, на хвилі електорального радикалізму, а практично всі конкуренти в політичному сенсі – або занадто «зелені», або «перезрілі» до відторгнення.

4. Результати недільного голосування кратно підвищують ймовірність призначення позачергових місцевих виборів на цю осінь. Втім, швидше за все, ми вже досить скоро дізнаємося про це безпосередньо від головного, а, можливо, і єдиного суб’єктного заінтересанта проведення виборів – команди Президента.

Вікторія Шевчук, кандидат політичних наук,

директор Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».

Матеріал підготовлений в рамках проекту «Promoting Democratic Elections in Eastern Ukraine», що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Зміст публікації не обов’язково відображає точку зору NED і є предметом виключної відповідальності Аналітичного центру «Обсерваторія демократії».